اجرای شورورزی در ۵۰ هکتار از اراضی خوزستان برای کنترل کانون ریزگردها

abyari_gharghabiرئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی گفت: اجرای آزمایشی طرح شورورزی در سطح ۵۰ هکتار از اراضی منطقه جفیر خوزستان برای کنترل کانون های ریزگرد مهمترین اقدام این سازمان در سال جاری بوده است.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)؛ به نقل از ایرنا، «اسکندر زند» در نشست خبری سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در محل این سازمان برگزار شده بود، با بیان اینکه در خوزستان «زهاب» های زیادی داریم که می توانیم از آنها بهره مند شویم، افزود: در این بسته اجرایی تمامی کشت آبزیان و گیاهان متحمل به شوری و شورپسند از جمله آرتیمیا، جلبک، میگو، گیاهان علوفه ای و درختان متحمل به شوری کشت می شود.
وی اظهارداشت: در این پروژه ۶ تکنیک و تکنولوژی که دانش آن را به طور کامل داریم در کانون ریزگردها اجرایی می شود و امیدواریم این اقدام تبدیل به فرصتی شود تا بتوانیم ریزدگردها را کنترل کنیم.
به گفته وی، اجرای پکیج شورورزی در خوزستان ۴۰۰ میلیون تومان درآمدزایی، هشت نفر اشتغالزایی مستقیم و ۱۶ نفر غیرمستقیم به دنبال خواهد داشت.
شورورزی به معنی کشاورزی پایدار در محیط های شور و یک فن آوری با رویکرد زیست محیطی، به منظور بهره برداری اقتصادی وپایدار از منابع آب و خاک شور است.
معاون وزیر جهادکشاورزی از همکاری با ۱۴ موسسه تحقیقات بین المللی از جمله موسسه تحقیقات بین المللی گندم و ذرت سیمیت و ایکاردا خبر داد و رقم آن را حدود ۵۰۰ میلیون دلار در سال برآورد کرد که تلاش می شود این مبلغ در آینده به یک میلیارد دلار افزایش یابد.
زند اظهار داشت: اکنون در پروژه های تحقیقاتی بین المللی، سرمایه گذاری های مشترک وجود دارد که به تازگی با موسسه تحقیقات ایلی (فیلیپین)، ایکیاست (هند) همکاری های جدیدی را آغاز شده است.

**قانون ذخایر ژنتیکی در مجلس نهایی شد
رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی افزود: قانون ذخایر ژنتیکی در مجلس نهایی شده و تا پایان سال ابلاغ و اجرایی می‌شود.
به گفته وی، این در حالیست که تاکنون قانونی برای ورود و خروج مواد ژنتیکی در کشور نداشته‌ایم.
وی گفت: با وجود این قانون از این پس با متخلفان و قاچاقچانی که بخواهند ذخایر ژنتیک را از کشور خارج کنند، برخورد جدی می شود.
زند تصریح کرد : تکثیر پرشین لاین از دیگر اقدامات انجام شده توسط سازمان تحقیقات برای مقابله با بیماری جاروک لیموترش است.
وی با بیان این که ٧٠ رقم لیموترش در کشور داریم گفت: طی دو سال اخیر، چهار رقم متحمل به بیماری جاروک لیموترش در کشور شناسایی شده که بزودی تکثیر و به کشاورزان معرفی می شود.
وی افزود: ارقام مقاوم به شکل پایلوت در باغات لیموترش استان فارس و رامسر در حال انجام است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: تلاش داریم تا اواخر امسال بیش از ۱۸ میلیون اصله نهال توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تولید و توزیع شود.
وی اضافه کرد: سال ٩٢ تولید اصله نهال ما ١۵ میلیون اصله بود.
زند درباره تخم چشم زده قزل آلا گفت: در تامین تخم ماهی چشم‌زده قزل‌آلا هنوز وابستگی داریم و به همین منظور طرحی علمی در سازمان تحقیقات شروع شد تا تخم چشم زده قزل‌آلا عاری از بیماری در کشور خودمان تولید شود.
وی افزود: در مرحله اول ۵۰۰ جفت از این تخم ماهی را تکثیر کردایم و امیدواریم که بزودی و با کمک بخش خصوصی بتوانیم میزان مصرف تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا را در کشورمان از منابع داخلی و بدون بیماری تامین و تولید کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: سالانه ۲۰ میلیون دلار تخم ماهی چشم‌زده قزل‌آلا از ۲۰ کشور دنیا به ایران وارد می‌شود که واردات تخم ماهی یاد شده از کشورهای دیگر خود می‌تواند عامل بروز بیماری در تولیدات داخلی باشد.
زند اظهار داشت: پیش بینی می کنیم تا پایان سال جاری، ثبت و گواهی نزدیک به ۶۰۰ هزار تن بذر در محصولات مختلف صورت گیرد.
به گفته وی، سال ٩٢ تولید بذر گواهی شده ٣٣٠ هزار تن بود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *