دانشگاهیان برای رفع مشکلات محیط زیست کمک کنند

daneshgah_sabz_university_greenمعاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه گفت: حال محیط زیست کشور بشدت خراب است و دانشگاهیان باید برای مدیریت و رفع مشکلات کمک کنند.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)؛ به نقل از ایرنا، سعید نمکی در نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز در مشهد افزود: امروز همراهی دانشگاه، مدیریت و اقتصاد سبز را به عنوان رویه درست در اداره یک کشور می دانیم.
وی با بیان اینکه فشارهای توسعه در یک کشور باید متناسب با بضاعت های اقلیمی و زیست محیطی آن کشور باشد، اظهار کرد: محاسبات نشان می دهد هم اکنون ۵۰ درصد فراتر از ظرفیت های زمین از آن بهره برداری می شود.
معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: ایجاد دانشگاه سبز را در حفاظت منابع و محیط زیست کشور به عنوان یک حرکت بسیار موثر می دانیم اما کشوری موفق است که در کنار دانشگاه سبز، مدرسه سبز نیز داشته باشد.
نمکی افزود: رفتارهای زیست محیطی باید از کودکی آغاز شود و باید در این مسیر حرکت کرد.
وی با اشاره به انتظاراتی که از دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: خلق ثروت یکی از انتظارات مهم و اساسی از دانشگاه است.
وی گفت: دو برابر شدن دانش آموختگان دوره دکترا پس از چهار یا پنج سال باید آثار خود را در تولید ناخالص داخلی نشان دهد حال آنکه این اتفاق در کشور نیفتاده است.
معاون سازمان برنامه و بودجه افزود: در حوزه محیط زیست کشور مشکلات فراوان وجود دارد و به عنوان مثال شمار گونه قوچ و میش در جنگل گلستان قبل از انقلاب ۱۸ هزار و ۵۰۰ راس بود که امروز به ۲ ههزار و ۵۰۰ راس کاهش یافته است.
وی اظهار کرد: دانشگاه باید در کنار دولت قرار گیرد و گره های نظام ارزیابی را باز کند تا مشکلات سهل تر مدیریت و حل شود.
وی گفت: دانشگاه باید وارد عرصه شود و برای بهبود تن تب دار سرزمین راه حل ارائه کند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *