بعد از آمریکا و کانادا، استفاده از بطری آب معدنی در ایران ممنوع شد

ab_bastebandi_madaniریاست سازمان حفاظت محیط زیست پیرو پیشنهاد معاون آموزش و پژوهش، استفاده از آب بطرى را در جهت کاهش تولید پسماندهاى پلاستیکى در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه هاى وابسته ممنوع اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)؛ به نقل از زیست بوم، پسماندهای ناشی از بطری های آب معدنی به یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی در کشور تبدیل شده که بر اساس برخی برآوردها عنوان می شود زمان ماند آنها در طبیعت بیش از ۴۰۰ سال است.
در چندسال اخیر که فرهنگ استفاده از این بطری ها در کشور نهادینه شده است فعالان محیط زیست بارها تلاش کرده اند تا با اقداماتی نظیر تشکیل گروه های رفتگران طبیعت، کمپین جمع آوری درب بطری و تبدیل آن به ویلچر برای معلولان و …. از اثرات سوء این پسماندهای رها شده بکاهند.
ممنوعیت استفاده از آب بطری در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه های وابسته به عنوان نخستین گام در ایران مشابه قانون منع فروش بطری آب معدنی در ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی در شهر کوچک «کونکورد» از شهرک‌های ایالت ماساچوست ایالات متحده است که به موجب آن هیچ کس در این شهر حق فروش حتی یک عدد بطری پلاستیکی آب را نداشت.
پس از این اقدام و استقبال مردم در سال ۲۰۱۵ نیز مقامات داخلی شهر سانفرانسیسکوی آمریکا فروش بطری‌های پلاستیکی آب را ممنوع اعلام کردند.
موج مخالفت با بطری آب معدنی در سال ۲۰۱۷ به کانادا رسید. این اقدام پس از آن مطرح شد که حذف تدریجی مصرف کیسه‌های پلاستیک سبک وزن در دستور کار قرار گرفت تا در ژانویه سال ۲۰۱۸ به طور کامل ممنوع شود.
شهردار مونترال هنگام اعلام ممنوعیت مصرف کیسه‌های پلاستیکی در این شهر از اقدامات دیگری برای مقابله با مصرف پلاستیک از جمله کاهش تعداد بطری‌های آب خبر داده بود، چراکه بطری‌های پلاستیکی آلاینده های جدی برای محیط زیست به حساب می‌آیند.
هواداران محیط زیست در ایران امیدوارند در دراز مدت این قانون مردم را وادار کند تا از آب لوله کشی استفاده کنند و به این ترتیب حجم زباله حاصل از بطری‌های پلاستیکی آب کاهش خواهد یافت.
منبع: زیست بوم


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *