برنامه رییس جدید سازمان زمین‌شناسی؛ از ریزگردها تا احیای شورای عالی اکتشاف

sazman_zaminshenasi_ekteshafat_madaniمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور مطالعات ریزگردها، شناسایی منابع آب کارستی، بازگشت به ساختارهای پیشین، ساماندهی نیروی انسانی و احیای شورای عالی اکتشاف و زمین‌شناسی را از برنامه های آتی این سازمان دانست.
یه گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN) به نقل از  تارنمای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، «راضیه لک» در تشریح مهمترین برنامه‌های راهبردی آتی به مطالعات آلودگی هوا، بحران آب و محیط ‌زیست به عنوان موضوعاتی مهم در دولت تدبیر و امید یاد کرد.
وی گفت: بر همین اساس مطالعات ریزگردها و آلودگی‌های ناشی از آن، شناسایی منابع آب کارستی بخصوص منابع آبی که در حال خارج شدن از کشور است، موضوعات مرتبط با زمین‌شناسی زیست‌محیطی از قبیل فرونشست، زمین لرزه، تغییر اقلیم، خشکسالی، سیل و .. به عنوان اولویت‌های مطالعاتی در حوزه زمین‌شناسی خواهد بود.

** همکاری سه جانبه سازمان زمین‌شناسی، معاونت معدنی و ایمیدرو
این مسئول تاکید کرد تولید اطلاعات پایه و انتشار نقشه‌های زمین‌شناسی وظیفه اصلی و حاکمیتی سازمان بوده و خواهد بود.
وی تصریح کرد: هم‌افزایی و تعامل تنگاتنگ بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور (ایمیدرو) بیش از پیش در دستور کار قرار خواهد گرفت تا با توسعه همکاری‌های سه جانبه و اجرای برنامه‌های زود بازده در بخش اکتشاف کشور با محور اقتصاد مقاومتی بتوان تحولی ایجاد کرد.
به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، امر توسعه اکتشاف و رونق اقتصادی در بخش معدن با ملاحظات زیست ‌محیطی و در نظر گرفتن توسعه پایدار، تکمیل زنجیره تولید، توجه به مراحل فرآوری مواد معدنی و جلوگیری از خام فروشی که خود با کارآفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی توام است و از تهدید منابع طبیعی می‌کاهد، ضرورت‌های تعریف شده و استاندارد در برنامه‌های اکتشافی خواهد بود.

** بازگشت به ساختارهای قبلی، برنامه‌های راهبردی مدیریت جدید
لک، بازگشت سازمان به ساختارهای تعریف شده پیشین را به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های راهبردی مدیریت جدید یاد کرد و گفت: اکنون برخی نیروهای متخصص مربوط به پروژه‌های ملی کاربردی که از توان علمی اجرایی بالایی برخوردارند و جزو سرمایه‌های ملی کشور به شمار می‌آیند به جایگاه اصلی خود در معاونت‌ها و مدیریت‌های مرتبط بازمی‌گردند تا با تغییر مدیریت، برنامه‌های بخش‌های زمین‌شناسی، آزمایشگاه و اکتشاف ادامه یابد و بدین طریق بخشی از مشکل کمبود نیروی انسانی جوان در معاونت‌های اصلی و عملیاتی مرتفع خواهد شد.
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین با اشاره به اخذ مجوزهای لازم در سه سال اخیر برای تبدیل وضعیت استخدامی نیروی انسانی موجود در سازمان، گفت: تعداد زیادی از کارکنان سازمان حقوق خود را از طرح‌های تملک دارایی دریافت می‌کنند که کاهش اعتبارات طرح‌های تملک دارایی و تخصیص نامناسب از سوی دولت، سبب شده است پرداخت حداقل حق‌الزحمه با مشکل جدی مواجه شود.
رئیس جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور از برنامه ساماندهی و تبدیل وضعیت برخی از نیروی انسانی موجود به عنوان راه‌حلی برای رسیدن به برنامه‌های کلان ‌تر یاد کرد و افزود: اگر دغدغه پرداخت حقوق نباشد، می‌توانیم چشم ‌انداز روشنی را برای دستیابی به اهداف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور در بخش‌های مختلف متصور بود و منابع مالی صرف تقویت بخش خصوصی و واگذاری برخی کارها به این بخش خصوصی می‌شود.

** تقویت و توسعه همکاری‌های بیشتر با مجلس شورای اسلامی
وی تقویت و توسعه ارتباطات و تعاملات با نمایندگان م مجلس، کمیسیون صنایع و معادن و فراکسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی را به عنوان بخش دیگری از برنامه‌های آتی سازمان یاد کرد و افزود: باید رونق در بخش اکتشاف و توسعه معدن به دغدغه نمایندگان مجلس و مطالبات مردم از دولت تبدیل شود تا با حمایت بیشتر بتوان، گام‌های سریعتر را به سمت پیشرفت پایدار برداشت.

** توجه بیشتر به ارتباط صنعت و دانشگاه و بخش خصوصی
توجه به ارتباط صنعت و دانشگاه بیش از گذشته نیز بخش دیگری از برنامه‌های پیش‌روی معاون وزیر صنعت است که به گفته وی، این ارتباط تاکنون بسیار کمرنگ بوده اس.
لک در ادامه ابراز امیدواری کرد تا در آینده از توان علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران، در تحقق اهداف سازمان بهره‌مند شود و دانشگاهیان با انگیزه‌های بیشتر ایده‌ها و برنامه‌های خود را ارائه دهند و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خانه دوم جامعه علوم زمین شود.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر توجه و تقویت بخش خصوصی از سوی دولت، خاطرنشان کرد: حمایت از بخش خصوصی نیز بیش از گذشته در دستور کار قرار خواهد گرفت زیرا در برخی موارد وجود موازین و قوانین دولت مانعی جدی برای فعالیت بخش خصوصی در معادن است که بر همین اساس تصمیم داریم به مطالعه انتظارات این بخش از سازمان به عنوان متولی امر اکتشاف در کشور بپردازیم.

** احیای شورای عالی اکتشاف و زمین‌شناسی
لک، از خانه معدن به عنوان نقطع صدر بخش خصوصی یاد کرد و در ادامه نسبت به افزایش همکاری‌ها با برگزاری جلسات و تبادل اطلاعات و تقویت اتاق فکرها و احیای شورای عالی اکتشاف و زمین‌شناسی ابراز امیدواری کرد.
دانشیار پژوهشکده علوم ‌زمین، ارتقای سطح اعتبارات و بودجه سازمان را به عنوان یکی از برنامه‌های پیش روی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور با مدیریت جدید یاد کرد و افزود: این مجموعه همواره بودجه مناسبی نداشته و تکالیف مورد نظر در برنامه پنجم و ششم با اعتبارات ارائه شده همخوانی ندارد.
به گفته وی، کمبود اعتبارات باعث شد بسیاری از اولویت‌ها و برنامه‌های مورد نیاز کشور کنار گذاشته شود که در صورت تامین اعتبارات به میزان برآورد شده در برنامه ششم توسعه به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، قادر خواهیم بود با بکارگیری توان بخش خصوصی به اهداف برنامه ششم دست یافته و جهشی در بخش علوم زمین کشور حاصل شود.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه از آمادگی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور واگذاری محدوده‌های اکتشافی در هر مرحله از مراحل اکتشاف بخش خصوصی برای ادامه مطالعات خبر داد.
وی با اشاره به بودجه سالیانه سازمان زمین‌شناسی آمریکا بالغ بر ۹۶۶ میلیون دلار در سال، خاطرنشان کرد: بودجه سالیانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور در بخش اعتبارات هزینه‌ای کمتر ۳۰۰ میلیارد ریال و در بخش اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌ها حدود ۴۰۰ میلیارد ریال است که همین امر تولید اطلاعات پایه به‌ویژه اطلاعات ژئوفیزیک هوایی به عنوان مهمترین لایه اطلاعاتی برای اکتشاف ذخایر پنهان را با کندی مواجه کرده است.

** تامین اعتبار و استفاده حداکثری از پتانسیل نیروی انسانی
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور که ریاست کمیته علوم زمین کمیسیون ملی یونسکو در ایران را نیز عهده‌ دار است، ایجاد تعامل با جامعه علوم‌زمین را منوط به احیای شوراها و اتاق فکرهای مرتبط و همچنین ارتباط بیشتر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و کمیته ملی یونسکو دانست و نسبت به برگزاری جلسه ماهانه منظم جهت ایجاد حرکتی بزرگ در بخش علوم زمین کشور ابزار امیدواری کرد.
یکشنبه گذشته (پنجم آذر) وزیر صنعت، معدن و تجارت با حکمی «راضیه لک» را به عنوان نخستین معاون وزیر زن و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور منصوب کرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *