ویلاسازی بیخ گوش باغ غیرکویری ایران

vilasazi_arazi_zaminkhari_tasarof_yeylaghخبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)بهاره نوری: پروژه ویلاسازی در ۵۰۰ متری باغ غیرکویری ایران و محوطه تاریخی عباس‌آباد بهشهر کلید خورده و قرار است ۷۰ ویلا در آن سبز شود. باغ و محوطه تاریخی عباس‌آباد در قسمت جنوب شرقی بهشهر و در میان جنگل‌های انبوه واقع‌شده است. این باغ تاریخی ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو که شامل حمام تاریخی همراه با دریاچه و بنای میراثی واقع در آن است، توسط برج‌های دیده‌بانی در اطراف این محوطه در بیش از ۴۰۰ سال قبل از سوی شاه‌عباس صفوی به عنوان یکی از باغ‌های مهم ایرانی بنا شد. وجود ساختمانی چهارطاق در مرکز دریاچه و آب‌نمای زیبا که ساختمان حمام شاه‌عباسی را به فضای مملو از آب آن متصل می‌سازد، هارمونی جذابی از تاریخ و هنر را در باغ تاریخی عباس‌آباد به نمایش گذاشته است. در اطراف این دریاچه که همواره مورد استقبال گردشگران زیادی است و جزو دومین مناطق جذب گردشگر در مازندران به شمار می‌رود، رستوران و بناهایی برای امور رفاهی و گردشگری ایجاد شده است. در قسمت جنوب غربی این محوطه ساختمان زندانی وجود داشت و سازمان زندان‌ها در سال ۷۷ و در قالب ماده ۱۴۷ قانون ثبت به اخذ سند مالکیت برای مجموعه زندان عباس‌آباد اقدام و این اراضی را در سال ۹۱ در مزایده‌ای به مالک خصوصی واگذار کرد.
واگذاری عرصه جنگلی به مالک خصوصی
واگذاری عرصه جنگلی واقع‌شده در محوطه تاریخی عباس‌آباد بهشهر به مالک خصوصی و فروش آن توسط سرمایه‌گذار مذکور با انتشار آگهی در یکی از نشریات محلی دوباره پرونده نقل‌وانتقالات ساختمان زندان عباس‌آباد بهشهر را روی زبان‌ها انداخت. در این خصوص در نامه‌ای که از سوی اداره منابع طبیعی بهشهر به تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال ۹۳ به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ارسال شد و مستندات آن محفوظ است، اداره منابع طبیعی بهشهر اراضی در اختیار سازمان زندان‌ها را که در بخش غربی عباس‌آباد بهشهر واقع‌شده، جزو لاینفک اراضی ملی شناخته و صدور سند مالکیت برای اداره زندان بهشهر را بدون استعلام از منابع طبیعی اعلام کرده است. در این نامه همچنین تأکید می‌شود که موضوع امر در شعبه سوم دادگاه عمومی بهشهر مطرح و دادگاه جهت صحت‌وسقم موضوع آن را به کارشناسی ارجاع داده و نظر کارشناس نیز بر ملی بودن عرصه اظهار می‌شود. اداره منابع طبیعی بهشهر در نامه مذکور اعلام می‌دارد که نقل‌وانتقال زمین فوق را قانونی ندانسته و آن را رد می‌کند و به لحاظ حساسیت موضوع و قرار گرفتن عرصه اطراف اراضی جنگلی در محوطه تاریخی عباس‌آباد بهشهر مراتب این موضوع به نماینده وقت مردم بهشهر، نکا و گلوگاه برای حفظ حقوق بیت‌المال ارجاع می‌شود.
مگر عرصه ملی را می‌توان فروخت؟
احمدعلی مقیمی که در سال‌های ۸۷ تا ۹۵ نمایندگی شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار بود، در توضیح این واگذاری؛ باتأیید این موضوع گفت: بعد از در جریان قرار گرفتن از برگزاری مزایده و واگذاری عرصه به مالک خصوصی برای صیانت از حقوق بیت‌المال نامه‌ای را در سال ۹۲ به همراه مستندات به کمیسیون اصل ۹۰ ارسال کردم و در آن نامه با شرح موضوع نکاتی را یادآور شدم. وی تصریح کرد: این نقل‌وانتقال و فروش عرصه مذکور به شخص حقیقی از طریق مزایده با قوانین و سیاست‌های صیانت از اراضی ملی در تعارض بوده و از سوی دیگر با قوانین حاکم بر عرصه و حریم محوطه‌های تاریخی ثبت‌شده در فهرست آثار تاریخی و به‌ویژه سازمان جهانی یونسکو مغایرت داشته و ضرر و زیان جبران‌ناپذیری را بر عرصه ملی و تاریخی تحمیل خواهد کرد. احمدعلی مقیمی، نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی در شرق مازندران، با بیان این‌که مگر عرصه ملی قابل‌فروش است، می‌گوید: در آن زمان با بیان مطالب طرح‌شده اهمیت موضوع را گوشزد کردیم و این‌که تأثیر منفی فروش اراضی موصوف به بخش خصوصی مشکلات لاینحلی را در آینده نزدیک ایجاد خواهد کرد و درخواست کردیم که بررسی همه‌جانبه‌ای درباره موضوع همراه با اجرای صحیح قوانین مربوط معمول داشته شود.
نماینده سابق بهشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: موضوع واگذاری زمین به بخش خصوصی تا زمانی که نمایندگی مردم را در مجلس بر عهده داشتم با مکاتبات و اقدامات انجام‌شده به تعویق افتاد و این اقدام صورت نپذیرفت؛ اما بعد از اتمام دوره نمایندگی‌ام با درج آگهی دریکی از نشریات محلی باخبر شدیم که زمین مذکور با تغییر کاربری به‌صورت تفکیک‌شده توسط مالک خصوصی به فروش گذاشته‌شده است. مقیمی اما تأکید می‌کند: اگر فردی در یکی از روستاهای دوردست یا بخش هزارجریب خانه‌ای در عرصه ملی بسازد، با ارائه سند اقدام به قلع‌وقمع می‌کنند و آن عرصه به منابع ملی بازمی‌گردانده می‌شود؛ اما در عرصه تاریخی عباس‌آباد این اتفاق نیفتاده است و این برخورد تأثیری منفی بر اعتماد اجتماعی مردم به‌نظام خواهد داشت. نماینده سابق بهشهر در مجلس شورای اسلامی اما به طرح شکایت از مالک خصوصی عرصه واگذارشده عباس‌آباد اشاره می‌کند و می‌گوید: فردی با نام الف– ج در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌های سراسری که خبرش هم به‌صورت مستند موجود است، ادعایی را درباره این‌جانب درباره مزایده فروش زمین زندان عباس‌آباد به عنوان نماینده بهشهر در مجلس شورای اسلامی بیان داشته که به جرم افترا و تشویش اذهان و نشر اکاذیب شکایتی را تنظیم کرده‌ام. وی ادامه می‌دهد: گاهی به یک شخص ادعایی نسبت داده می‌شود و گاهی به جایگاه حقوقی یک نماینده که وکیل مردم و تمامی رأی‌دهندگان در مجلس شورای اسلامی است؛ بنده این مسأله را پیگیری خواهم کرد، چراکه اگر این کارها جلویش گرفته نشود، فردا برای مسئول دیگری اتفاق می‌افتد.
اما مالک کنونی زمین واگذار شده از سوی سازمان زندان‌ها که مسئول اجرای شهرک است، درباره حساسیت‌های عنوان‌شده درباره زمین خریداری‌شده می‌گوید: این زمین که مساحت آن ۲۴ هزار و ۳۸۰ مترمربع است، طبق قانون برنامه‌وبودجه در سال ۹۱ به بنده فروخته شده است. وی ادامه می‌دهد: در زمان به مزایده گذاشتن و فروش این زمین صحبتی درباره ثبت این محوطه در میراث جهانی با این‌جانب نشده و این ملک در دو مرحله به فروش گذاشته شد که در مرحله اول کسی در مزایده شرکت نکرد و در مرحله دوم بنده با قیمت بالایی که ارائه کردم، این زمین را با قیمت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خریداری کردم.
وی درباره تعلق زمین‌های واگذارشده به عرصه ملی می‌گوید: هدف از خریداری کردن این زمین سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری بهشهر بوده و جز این هدف دیگری نداشتم و اگر سرمایه‌ام را در بازار دیگری می‌گذاشتم سود بیش‌تری نصیبم می‌شد؛ اما تأکید داشتم که درزمینه رونق گردشگری و اشتغال در بهشهر قدم بردارم.
مالک خصوصی زمین‌های جنوب غربی عباس‌آباد بهشهر در پاسخ به این‌که آیا مذاکراتی با مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان داشته‌اید یا خیر، بیان داشت: صحبت‌هایی با بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی استان، انجام‌شده و تا زمان اخذ مجوز رسمی ساخت‌وسازی صورت نمی‌گیرد. به اظهار مالک، زمین مذکور فاصله‌ای حداقل ۵۰۰ متری با دریاچه عباس‌آباد دارد و در طرحی که برای این زمین آماده شد، تنها شش هزار مترمربع آن را به ساخت‌وساز، احداث رستوران و استراحتگاه اختصاص خواهد یافت وحدوداً ۷۰ ویلا در آن ساخته خواهد شد و مابقی مساحت باقی‌مانده که شامل ۷۵ درصد زمین می‌شود، به فضای سبز و گل‌کاری اختصاص می‌یابد. مسأله فروش و واگذاری زمین‌های غربی محوطه تاریخی عباس‌آباد در کش‌وقوس اعتراضات منابع طبیعی و تأکید میراث فرهنگی و فعالان محیط‌زیست بر حفظ حریم محوطه میراثی عباس‌آباد همچنان در روال اداری می‌چرخد.
منبع: سبزینه


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *