گرد و غبار جنوب شرق کشور را فرا گرفت

rizgard_gardoghobar_aloodegihavaمردم کرمان صبح امروز (پنجشنبه) را با مشاهده گرد و غبار بر فراز این دیار آغاز کردند، پدیده ای که به گفته کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان، شعاع دید را به ۱۰۰ متر کاهش داد.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN) به نقل از ایرنا؛ مریم سلاجقه با اشاره به اینکه بروز پدیده گرد و غبار از اواخر شب گذشته در برخی مناطق کرمان خود را نشان داده است افزود: این پدیده طبق نقشه های هواشناسی تا ساعات آینده و حدود ظهر امروز ادامه دارد.
وی با بیان اینکه پدیده گرد و غبار غیر از شهرهای شمالی و شرقی استان کرمان در شهرهای غربی کشور نیز مشاهده می شود تصریح کرد: گرد و غبار از سمت غرب وارد این استان شده است.
کارشناس مرکز پیش بینی اداه کل هواشناسی استان کرمان به کودکان، سالمندان، بیماران قلبی ریوی و افراد های ریسک توصیه کرد که از قرار گرفتن در هوای آزاد خودداری کنند.
وی با تاکید بر اینکه غلظت گرد و غبار شعاع دید را کاهش داده است از مردم خواست از انجام سفرهای غیرضروری نیز پرهیز کنند.
سلاجقه گفت: ورزش کردن در هوای غبارآلود با توجه به بالا بودن غلظت ریزگردها موجب بروز مشکلات تنفسی می شود.
وی افزود: امروز همچنین در شهرهای جنوب غرب، مرکز، جنوبی و ارتفاعات مرکزی بارش باران همراه رعد و برق پیش بینی می شود.
وی بیان کرد: بارش ها در این مناطق به صورت پراکنده و رگباری خود را نشان خواهد داد لذا توصیه می شود از صعود به ارتفاعات و تردد در حاشیه رودخانه ها در این مناطق خوداری شود.
علاوه بر غبار و آسمان ابری امروز برای برخی مناطق بارش تگرگ پیش بینی می شود.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: شعاع دید فعلی مردم منطقه سیستان با تداوم وزش باد همراه با گرد و خاک با سرعت ۷۷ کیلومتر بر ساعت به ۸۰۰ متر رسیده است.
رضا آزادمنش روز پنجشنبه اظهار داشت: وزش باد و گرد و خاک و در نقاط مستعد توفان و حرکت شن های روان در شمال سیستان و بلوچستان امروز تداوم دارد و به تدریج از اواسط وقت از شدت آن کاسته می شود.
وی افزود: امروز برای نواحی مرکزی و جنوبی تر استان افزایش غبار و وزش باد همراه با گرد و خاک با شدت کمتر پیش بینی می شود.
هر ساله وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان از نیمه دوم خرداد ماه آغاز می شود و با نوسان تا اوایل مهر ادامه دارد.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
وی گفت: از امروز تا شنبه در جنوب و جنوب شرق و ارتفاعات نواحی مرکزی استان شرایط برای افزایش ابر، رگبار باران، رعد و برق و وزش تندباد موقتی مهیاست.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: برای امروز و فردا (جمعه) شدت بارش ها در این نواحی بیشتر است.
آزادمنش افزود: در این مدت احتمال سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی برخی نقاط جنوب استان وجود دارد.
وی تاکید کرد: بر این اساس توصیه می شود مردم از اسکان و تردد در بستر و حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری و در زمان وقوع رعد و برق از استقرار در فضای باز اجتناب کنند.
وی گفت: روز گذشته سرعت تندباد موقتی در سراوان در شرق سیستان و بلوچستان به بیش از ۹۰ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را تا هزار متر کاهش داد و ۳،۳ میلی متر بارندگی نیز در این شهرستان گزارش شد.
وی بیان کرد: در شبانه روز گذشته زاهدان با حداقل ۲۱ درجه سانتی گراد و دلگان با حداکثر ۴۸ درجه بالای صفر به ترتیب خنکترین و گرمترین نقاط استان بودند.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع (معادل ۵/۱۱درصد مساحت کشور) و ۱۹ شهرستان و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کندپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *