احداث ۱۹۷ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در دولت یازدهم

abyari_zehkeshiاز ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال، بیش از ۱۹۷ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و فرعی در سراسر کشور احداث شده است.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)، آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد، از ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال ۱۷۷ هزار و ۹۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و ۱۹ هزار و ۱۲۹ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی فرعی احداث شده است.
احداث شبکه های آبیاری و زهکشی به منظور تکمیل چرخه استفاده از آب در بخش کشاورزی و ایجاد تولید پایدار در دستور کار قرار گرفته است.
با توجه به اینکه هر ۲ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی یک نفر اشتغال مستقیم و ۰٫۵ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می کند، ساخت ۱۷۷ هزار و ۹۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و ۱۹ هزار و ۱۲۹ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی حدود ۱۵۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.
گزارش های وزارت نیرو حاکیست، با توجه به حاصلخیز بودن اراضی خوزستان و ایلام، ‌طرح احداث ۵۵۰ هزار هکتار شبکه در دولت یازدهم با هدف حداکثر انطباق بر اراضی سنتی موجود و در قالب بهبود روش آبیاری و کاهش مصرف فعلی آب آغاز شده است.
همچنین در راستای اعمال نظام حسابداری آب و کنترل برداشت از منابع آب سطحی برای مصارف کشاورزی بخصوص در شبکه های آبیاری و زهکشی، ۸۸۶ نقطه تحویل آب به ابزارهای اندازه گیری حجمی تجهیز شده اند که این تعداد بیش از ۹ برابر عملکرد دولت نهم و دهم (۹۲ نقطه) است.
حمید چیت چیان وزیر نیرو هفته گذشته درباره احداث شبکه های آبیاری و زهکشی گفت: احداث این شبکه ها هم به توسعه کشاورزی و هم موجب استفاده بهینه از آب می شود تا آب با تلفات و هدر رفت کمتر به دست کشاورزان برسد.
شبکه آبیاری و زهکشی ۲، ۳ ، ۴ و ۵ دشت ارایض شوش در شمال خوزستان روز دوشنبه گذشته (۱۹ تیرماه) با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید. این پروژه های آبیاری و زهکشی در محدوده غرب رودخانه کرخه و ۴۳ کیلومتری غرب شهر الوان (عبدالخان) در زمین های موسوم به دشت ارایض اجرا شده اند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *