سراب، صید ماهی‌گیران شمال

mahi_abzi_shilat_seyd_shekar_sayad_mahigirبه گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)؛یکی از مشاغل رایج در خطه شمالی کشور و به‌ویژه شهرهای ساحلی به حرفه صیادی معطوف می‌شود؛ شغلی که در طول سالیان اخیر گرفتار بی‌رونقی و کاهش محسوس درآمد شده است.اصطلاح «هر سال بدتر از پارسال»، عبارتی است که به وِرد زبان بسیاری از صیادان خطه شمال کشور مبدل شده است. به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، زمانی حرفه صیادی، از مشاغل پر درآمد و پر رونق در شمال کشور به شمار می‌رفت؛ اما در طول سالیان اخیر بنا به دلایل متعدد همچون کاهش قدرت خرید مردم، مشکلات زیست محیطی و… افت محسوس درآمد فعالان این حوزه را در پی داشته است.
سیروس ساریخانی، یکی از فعالان عرصه ماهی‌گیری ضمن گلایه شدید از وضعیت حاکم بر بازار صیادی، اظهار داشت: افت و کاهش درآمد صیادان، قصه جدیدی نیست؛ بلکه سالیان متمادی این معضل بر فعالیت اشاره شده سایه افکنده و تنها تفاوتی که در طول سنوات گذشته شاهد آن بوده‌ایم به وضعیت بدتر از گذشته معطوف می‌شود.
وی افزود: امسال، وضعیت صید به میزانی بغرنج و بی‌رونق بود که شیلات تا پایان فروردین ماه، مهلت صید ماهی را تمدید کرد و همین امر به روشنی گواهی است بر شرایط ناگوار فعالیت مذکور، که قطعاً بدون حمایت و پشتیبانی، استمرار شرایط موجود، صدمات جبران‌ناپذیری را به حرفه صیادی تحمیل خواهد کرد.ساریخانی گفت: بر اساس عرف و قاعده معمول گذشته، تقویم صیادی از نخستین ماه پاییز (مهرماه) آغاز شد و تا نیمه فروردین ماه ادامه داشت؛ اما امسال تا ۳۱ فروردین، برخی از صیادان به امید صید ماهی، تورهای خود را در نقاط مربوطه نگه داشتند تا شاید توفیقی حاصل شود؛ اما متأسفانه وضعیت به هیچ عنوان امیدوارکننده نبود.
این ماهی‌گیر فعال در استان مازندران عنوان کرد: آمار دقیقی از میزان کاهش ماهی‌های دریای خزر وجود ندارد؛ اما آنچه که با مشاهده تورها به روشنی قابل فهم و درک خواهد بود، به این واقعیت معطوف می‌شود که متأسفانه ضریب صید ماهی با کاهش قابل توجهی همراه شده است.
صیادان ماهی‌گیری را رها کرده‌اند
احمد پرورش، یکی از صیادان باسابقه استان گیلان، با اشاره به لزوم بهره‌گیری سازنده از ظرفیت‌های بالقوه موجود در خطه شمالی کشور، گفت: با وجود برخورداری این محدوده جغرافیایی از منابع طبیعی ارزنده، متأسفانه تغییرات اقلیمی و مشکلات‌زیست محیطی باعث فرصت‌سوزی‌های بسیاری در حوزه مذکور شده است.
وی افزود: حرفه صیادی از نمونه فعالیت‌هایی محسوب می‌شود که قادر است بسیاری از جوانان جویای کار را از نعمت اشتغال بهره‌مند سازد؛ اما متأسفانه بروز برخی نارسایی‌ها و چالش‌ها در عرصه مذکور، باعث شده تا به ناچار عطای این حرفه را به لقایش ببخشند و برای یافتن شغل به پایتخت مهاجرت کنند.پرورش عنوان کرد: آن‌چنان که از آمار و ارقام منتشر شده در رسانه‌ها به ذهن متبادر می‌شود، ظاهراً وضعیت صیادی در استان گیلان به مراتب وخیم‌تر از استان‌های مازندران و گلستان است.
این فعال عرصه ماهی‌گیری گفت: البته طرح این موضوع به معنای شرایط رضایت‌بخش صیادی در استان مازندران و گلستان نیست، لذا در مقام مقایسه، شرایط ماهی‌گیری در استان‌های اشاره شده مطلوب‌تر از خطه گیلان به به نظر می‌رسد.
وی افزود: آن‌چنان که آمار گواه می‌دهد، از مهرماه سال ۹۵ تا فروردین ۹۶، قریب به ۵ هزار تن آبزی در آب‌ها و سواحل استان مازندران، گیلان و گلستان صید شده که در مقایسه با سال ما قبل آن ۳ درصد اُفت داشته است.پرورش عنوان کرد: میزان ماهی صید شده در استان گیلان در بازه زمانی اشاره شده، قریب به دو هزار و ۵۰۰ تن بوده که در مقایسهِ مدت زمان مشابه در سال۹۴-۹۵ این میزان ۱۲ درصد کاهش داشته است.
این فعال عرصه صیادی گفت: در استان‌های مازندران و گلستان نیز میزان صید ماهی از مهرماه ۹۵ تا فروردین۹۶ به ترتیب شش و ۲۳ درصد رشد داشته است.وی افزود: یکی از پردرآمد‌ترین صیدها در خطه شمالی کشور به ماهی سفید معطوف می‌شود که متأسفانه در طول سالیان اخیر به میزان محسوسی کاهش داشته و بر اساس ارزیابی‌های انجام شده با بیش از ۲۰ درصد اُفتِ صید همراه بوده است.
 مسائل حقوقی دریای خزر با کشورهای همسایه حل نشده است
در ادامه مجید نظام‌آبادی، دانش‌آموخته رشته اقتصاد که شغل صیادی سال‌هاست به عنوان یکی از حرفه‌های ریشه‌دار در خانواده وی محسوب می‌شود، عنوان کرد: متأسفانه آلودگی آب خزر باعث شده تا با وجود رها‌سازی ماهی‌های کوچک توسط شیلات در رودخانه‌ها، عملاً موفقیت چندانی حاصل نشود.
وی افزود: وجود برخی از مشکلات در عرصه نظام حقوقی دریای خزر با کشورهای همسایه نیز مزید بر علت شده تا نتوان نظارت حداکثری و جدی را در این خصوص لحاظ کرد و با وجود برخی اقدامات انجام شده در طول سالیان اخیر، متأسفانه بسیاری از مشکلات مرتبط با حوزه مذکور همچنان به قوت خود باقی مانده است.
نظام آبادی در خاتمه یادآور شد: امید آن داریم که با اتخاذ تدابیر لازم و تعریف و طراحی برنامه‌های اصولی، مشکلات مرتبط با این عرصه (صیادی و ماهی‌گیری) مرتفع شود، در غیر این‌صورت با رها کردن این فعالیت، نه تنها شغل ماهی‌گیری، بلکه حوزه‌های مرتبط با این حرفه همچون توربافی، قایق‌سازی و… نیز با بحران مواجه خواهند شد که این عارضه در شرایطی که اشتغال‌زایی یکی از نیازهای مبرم کشور و جامعه به شمار می‌رود، امری خوشایند و مبارک به نظر نمی‌رسد.
منبع: سبزینه

دیدگاه برای “سراب، صید ماهی‌گیران شمال
  1. بازگشت سراب، صید ماهی‌گیران شمال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *