عارف: برای رفع مشکل محیط زیست باید از تشکل های مردمی حمایت کرد

saman_ngo_tashakol_sazmanmardomnahadرییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و دولت به تنهایی نمی توانند وضعیت محیط زیست کشور را بهبود ببخشند،گفت: با منابع محدود نمی توان مشکلات را حل کرد و هیچ راهی جز درگیر کردن مردم و حمایت از تشکل های مردمی در این بخش نداریم.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)؛ محمد رضا عارف در مراسم روز درختکاری که در منطقه حسن آباد شهرستان شهر ری با حضور جمعی از نمایندگان تهران، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس سازمان جنگل ها و مراتع و جمعی از مسئولان برگزار شد، با تبریک هفته منابع طبیعی، گفت: به طور قطع نامگذاری های این چنینی با توجه به اولویت های یک کشور صورت می گیرد و مهم این است که بدانیم کشور ما با چه چالش هایی روبرو است.
عارف با بیان اینکه سرانه کشور از نظر جنگل یک سوم سرانه دنیا و از نظر مرتع یک ششم است، تصریح کرد: متاسفانه آنچنان که باید و شاید به حل معضل تخریب‌های زیست محیطی پرداخته نمی شود و متاسفانه کشور ما با بی آبی و خشکسالی مواجه است لذا به طور قطع مهمترین چالش آینده کشور آب خواهد بود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سرانه مصرف آب در کشور ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد بالاتر از اروپا است، گفت: متاسفانه در کشاورزی هیچ عزمی برای کاهش مصرف آب یا افزایش بهره وری نداشتیم و این وضعیت نگران کننده است؛ به گونه ای که ۸۷ درصد آب را به صورت غرقابی صرف برخی محصولات می کنیم که این موضوع هیچ توجیهی ندارد.
عارف با انتقاد از اینکه دخایر راهبردی آب کشور حداقل ۹۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است، افزود: با این اوصاف هیچ ذخایری برای آیندگان باقی نخواهد ماند.
رئیس مجمع نمایندگان استان تهران با انتقاد از اینکه با بخشی نگری و نگاه‌های کوتاه مدت در زمینه محیط زیست از اولویت ها غافل مانده ایم، تصریح کرد باید در ارتباط با محیط زیست و منابع طبیعی تعارف را کنار گذاشت؛ وضعیت محیط زیست نگران کننده است و رفع مشکلات این حوزه عزم ملی می خواهد.
وی با بیان اینکه مجلس و دولت به تنهایی نمی توانند وضعیت محیط زیست کشور را بهبود ببخشند، ادامه داد: با منابع محدود نمی توان مشکلات را حل کرد و هیچ راهی جز درگیر کردن مردم و حمایت از تشکل های مردمی در این بخش نداریم.
عارف افزود: متاسفانه در رابطه با تشکل های مردمی هم راهبرد جدی برای حمایت نداریم و برای آنها مانع تراشی شده و با بهانه هایی همچون نفوذ جلوی فعالیت آنها را گرفته می‌شود؛ درحالیکه باید در این رابطه به مردم و تشکل های مردمی میدان داد.
رییس فراکسیون امید از تخریب باغات تهران انتقاد کرد و گفت: تعداد باغات را نمی توان با ۵۰ سال گذشته مقایسه کرد و متاسفانه با تخریب روز افزون آنها مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه ریزگردها و گردوغبار هشداری جدی است، تصریح کرد: اگر در این باره اقدام نکنیم و هوشیار نباشیم با شدت هرچه روزافزون‌تر ریزگردها مواجه خواهیم شد و حتی با فجایع و بحرانی هایی بدتر از ریزگردها روبرو می شویم.
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر عزم جدی در نهادهای حاکمیتی به ویژه دولت و مجلس صورت گیرد می توان با همکاری مردم از تخریب محیط زیست جلوگیری کرد.
عارف ادامه داد: طرحی را در حوزه منابع طبیعی در سال ۷۸ داشتیم که در گذشته زمینه نهایی کردن این طرح وجود نداشت اما در حال حاضر زمینه مطرح شدن دوباره آن فراهم است و باید پیگیری شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امیدنامه، رییس مجمع نمایندگان استان تهران با بیان اینکه وضعیت آب بحرانی است، خطاب به مسئولان محیط زیست گفت: امیدواریم به این مسائل پرداخته شود؛ به طور قطع منابع طبیعی و محیط زیست جزو اولویت مجلس و نمایندگان تهران است بهتر است در این رابطه شما راهکارها را به ما ارائه دهید؛ انتظار می رود با همکاری هم بتوان گامی بلند در جهت بهبود وضعیت محیط زیست برداشت.


دیدگاه برای “عارف: برای رفع مشکل محیط زیست باید از تشکل های مردمی حمایت کرد
  1. بازگشت عارف: برای رفع مشکل محیط زیست باید از تشکل های مردمی حمایت کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *