پرورش ماهی درقفس و کشت گلخانه ای در اولویت پرداخت تسهیلات است

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به اینکه پرورش ماهی در قفس و کشت گلخانه ای ازطرح های مهم اقتصاد مقاومتی است، رویکرد اصلی این وزارتخانه در اولویت قرار گرفتن پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران این بخش هاست.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN) به نقل از ایرنا، محمود حجتی روز پنجشنبه در جریان بازدید از نخستین شرکت تولید کننده بچه ماهی کشور در استان بوشهر افزود: با توجه به کاهش ذخائر آبزیان دریایی توسعه و گسترش تولید بچه‌ ماهی رویکردهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی است.
وی اضافه کرد: در این ارتباط پرورش ماهی در قفس از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی به شمار می رود از این رو نسبت به اجرای طرح های این حوزه اهتمام ویژه داریم.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: محدودیت ذخایر آبزیان و کاهش میزان تولید صید و صیادی در سالهای اخیر توسعه مراکز پرورش آبزیان را حائز اهمیت ویژه ای کرده است.
وی در ارتباط با شرکت ‘راموز’ استان بوشهر به عنوان نخستین مرکز تولید بچه ماهی در کشور گفت: در تولید و تکثیر بچه ماهی در آب شور با مشکلاتی روبرو بودیم که این شرکت با تدابیری که در پیش گرفته در این عرصه پیشتاز شده است.
حجتی با اشاره به اینکه سواحل کشور ظرفیتی بسیار مهم برای پرورش آبزیان است ادامه داد: انتظار می رود در آینده زنجیره تولید از طریق ماهی مولد در شرکت راموز برای تامین بچه ماهی سایت های پرورشی کامل شود.
وی گفت: بر‌اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پرورش ماهی در قفس در دریا در اولویت قرار دارد که در این راستا استان بوشهر پیشرو است.
حجتی، با بیان اینکه ظرفیت تولید ماهی در قفس در استان بوشهر ۳۵۰ هزار تن در سال است، اضافه کرد: اکنون مجوز ۴۰ هزار تن پرورش ماهی در قفس در آبهای استان بوشهر صادر شده ‌که با توجه به حمایت‌های لازم پرداخت تسهیلات به این بخش در اولویت قرار گرفته است.
حجتی افزود: پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر به ۲۰۰ هزار تن در سال خواهد رسید.
وی یادآورشد: با توجه به نقش مهم این طرح در تولید ماهی و ایجاد اشتغال حمایت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران مورد تأکید است و دولت نیز تسهیلات لازم را پرداخت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه مسئولان استان بوشهر نیز حمایت و پشتیبانی‌های لازم از پرورش‌دهندگان ماهی در قفس ارائه می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت این استان در اجرای طرح یاد شده با استفاده از ظرفیت خدادادی دریا این طرح منشا تحولات بزرگی در کنار ساحل است.
حجتی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش آبزیان در اولویت قرار داد افزود: طرح‌های پرورش ماهی در قفس و کشت گلخانه‌ای از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در پرداخت تسهیلات است.
وی گفت: بر اساس سیاست‌های اقتصادی مقاومتی پرورش ماهی در قفس سال آینده تسریع می‌یابد و این در حالی است که از تولیدکنندگان این بخش حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم صورت می گیرد.
حجتی با تأکید بر پرداخت تسهیلات به کشت گلخانه ‌ای افزود: با توجه به نقش کشت گلخانه‌ای در صرفه‌جویی آب پرداخت تسهیلات به این بخش و پرورش ماهی در قفس در اولویت قرار دارد.
مدیرعامل شرکت پرورش‌ ماهی راموز استان بوشهر در این بازدید با ارائه گزارشی گفت: ‌این شرکت به عنوان بزرگترین مرکز پرورش ‌دهنده ماهی سی‌باس در خاورمیانه در سال جاری ۱۰ میلیون قطعه بچه‌ ماهی تولید کرد.
حامد شاهرخی افزود: پرورش ماهی به صورت مدار بسته به واسطه کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بهره‌وری از طریق افزایش تولید در واحد سطح نقشی مهم در تامین بچه‌ماهی مراکز آبزی‌پروری دارد.
وی بیان کرد: هم اکنون ۸۰ استخر تولید بچه ماهی در این شرکت فعال است و با توجه به اجرای طرح‌های توسعه‌ای در این شرکت تولید بچه ماهی سی‌باس از ۲٫۵ میلیون قطعه در سالهای ۹۳ و ۹۴، امسال به ۱۰ میلیون قطعه افزایش یافته است.
شاهرخی بیان کرد:‌ در اجرای طرح توسعه ای در این شرکت شمار استخرهای پرورش بچه ماهی از ۳۴ به ۸۰ استخر، میزان غذادهی به بچه ماهی ها از ۱۸۰۰ کیلوگرم به ۳۲۰۰ کیلو و شمار اشتغال آن از ۳۰به ۷۰ نفر افزایش یافته است.
وی اظهارکرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است میزان تکثیر بچه ماهی در این شرکت در سال آینده به ۳۰میلیون قطعه برسد که این امر زمینه تولید ۱۵ هزار تن ماهی را فراهم می‌کند.
شرکت راموز در روستای چاه پهن شهرستا تنگستان استان بوشهر واقع است.
استان بوشهر هم اکنون با تولید سالانه ۱۰ هزار تن ۵۰ درصد تولید میگوی پرورشی کشور را به خود اختصاص داده است.
همچنین اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در دریا و دریاچه سد شهید رئیسعلی دلواری نیز در این استان در دستور کار است.
علاوه براین هم اکنون سالانه ۴۵ تا ۵۰ هزار تن آبزی دریایی در استان بوشهر صید می شود.


دیدگاه برای “پرورش ماهی درقفس و کشت گلخانه ای در اولویت پرداخت تسهیلات است
  1. بازگشت پرورش ماهی درقفس و کشت گلخانه ای در اولویت پرداخت تسهیلات است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *