نمایندگان مجلس با پیوستن ایران به موافقتنامه پاریس موافقت کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیوستن ایران به لایحه موافقتنامه پاریس که درباره تغییرات آب و هوایی است، موافقت کردند.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN) به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه با کلیات و جزییات لایحه موافقتنامه پاریس با ۱۴۹ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر موافقت کردند.
براساس ماده واحده این لایحه، موافقتنامه پاریس مشتمل بر یک مقدمه و ۲۹ ماده است که به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه می‌دهد اسناد تصویب را نزد امین اسناد تودیع کند.
همچنین براساس تبصره ذیل این ماده واحده رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی در مورد هرگونه اصلاح موافقتنامه و پیوست های آن موضوع مواد ۲۲ و ۲۳ موافقتنامه و اصل ۱۳۹ قانون اساسی در مورد حل و فصل اختلاف‌ها موضوع ماده ۲۴ آن الزامی است.
در مقدمه این لایحه نیز آمده است که با توجه به لزوم واکنش موثر و تدریجی نسبت به تهدید فوری تغییرات آب و هوایی براساس بهترین دانش علمی موجود و با عنایت به نیازهای خاص و شرایط ویژه کشورهای عضو کنوانسیون چارچوب ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا بخصوص کشورهایی که به طور ویژه در برابر عوارض نامطلوب تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند و ضرورت تامین مالی و انتقال فناوری در این زمینه وجود دارد این لایحه جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.
معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده دولت از تصویب آن در صحن مجلس دفاع کرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *