چرای “دام” ۳ برابر بیشتر از ظرفیت مراتع است

استاد دانشگاه تهران با اشاره به پیشرفت‌هایی که در قرن ۱۷ تا ۲۰ بر روی کره زمین اتفاق افتاده، گفت: این پیشرفت‌ها سبب تسلط انسان بر کره زمین و طبیعت شد و به طور کلی سیمای کره زمین را تغییر داد.

به گزارش پایگاه خبری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN) به نقل از ایسنا؛ حسین آخانی، افزود: دخالت‌های انسان در طبیعت و بهره‌وری از آن باعث شد که برای مردم بر کره زمین رفاه ایجاد شود ولی پس از مدت کوتاهی مشخص شد که بهره‌وری از طبیعت و استفاده از ظرفیت‌های آن بیش از توان ترمیمی زمین بوده است و به همین دلیل با انواع مشکلات طبیعی مانند گرمایش زمین، ایجاد آلودگی‌های متفاوت، افزایش ریزگردها و باران اسیدی در مناطق مختلف مواجه شویم و همین مشکلات باعث شد “رفاهی” را که ما امروزه از نظر محیط زیستی در اختیار داریم آیندگان از آن محروم بمانند.

این فعال محیط زیست بیان کرد: ما در کشور خود تمام منابع محیط زیستی را به صورت غیرقابل کنترل مصرف کرده‌ایم و حال با آثار سوء این نوع برخورد مواجه هستیم.

آخانی با اشاره به پیشرفت دانش بشری، گفت: ما امروزه راهکارهای لازم برای اصلاح اشتباهات در زمینه محیط زیست را در اختیار داریم.

وی گفت: سدسازی‌های غیرعلمی و گسترش چاه‌های عمیق باعث اسراف و از بین رفتن آب می شود، این در حالیست که با استفاده از راهکارهای علمی می توانیم جلوی این اسراف را بگیریم.

این استاد دانشگاه همچنین چرای “بی‌رویه دام” در کشور را سه برابر ظرفیت مراتع دانست و تصریح کرد: این عمل فرسایش شدید خاک را به دنبال دارد.

آخانی با بیان اینکه تولید گازهای گلخانه ای در ایران بسیار زیاد است، گفت: چون در کشور ما میزان بارندگی کم است نباید به سمت صنایعی که گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند برویم و همچنین صنایع آلوده کننده را از کشور دور کنیم.

این فعال محیط زیست همچنین با اشاره به بحث حمل و نقل گفت: باید مردم را تشویق کرد که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و به جای گسترش جاده‌ها و حمایت از صنایع خودروسازی در توسعه راه‌آهن و مترو در شهرها سرمایه‌گذاری کنیم.

وی در پایان گفت: سالیانه میزان زیادی از محصولات غذایی و کشاورزی با وجود هزینه‌های زیادی که برای تولید آنها می شود، از بین می‌روند؛ در حالیکه می‌توانیم با استفاده از تکنولوژی‌های لازم و مدیریت صحیح جلوی این کار را بگیریم.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *