کاداستر یکی از بسترهای مهم جلوگیری از زمین‌خواری

kadaster_hadnegar_naghshebardari_zamin_araziمعاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 18 هزار و 300 کیلومتر از مرزهای اراضی ملی با زمین‌های کشاورزی مرزدار شده‌اند تا زمینه بروز تعدی به اراضی ملی به صورت عمد یا سهو مسدود شود و اجرای طرح کاداستر نیز یکی از بسترهای مهم در جلوگیری از زمین‌خواری است.

به گزارش پایگاه خبری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)؛ به نقل از ایسنا؛ مسعود منصور در نشست خبری اظهار کرد: ایران به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه‌خشک دارای شرایط اقلیمی شکننده‌ای است که این مسئله در سال‌های اخیر به دلیل بی‌توجهی بیشتر شده است.

وی افزود: از جمله عوارض افزایش این شکنندگی می‌توان به بروز سیلاب‌ها به‌دنبال بارش، پایین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی و بروز بحران آب، ریزگردها و فرونشست زمین در نواحی مختلف کشور اشاره کرد.

منصور تصریح کرد: در راستای توسعه پایدار مراتع و جنگل‌ها، قانون جامع حدنگاری (کاداستر) تصویب شد که سازمان ثبت متولی آن است و می‌توان اذعان داشت که کاداستر یکی از بسترهای مهم در جلوگیری از زمین‌خواری است.

او تاکید کرد: از 140 میلیون هکتار اراضی کشور، بیش از 132 میلیون هکتار آن سند‌دار بوده و بیش از 10 میلیون هکتار آن نیز دارای سند تک‌برگی کاداستر هستند.

منصور خاطر‌نشان کرد: شش میلیون هکتار از اراضی ملی شناسایی شده‌ که در معرض آفات و بیماری‌ها قرار دارد و بیش از یک و نیم میلیون هکتار از آن‌ها به مرحله بحرانی و آسیب‌پذیر رسیده و نیاز به مبارزه دارند، که این اقدام در حال انجام است.

وی با بیان اینکه اعتبارات مبارزه با بیماری‌ها و آفات مکفی نیست، تصریح کرد: اعتبارات مبارزه با بیماری‌ها و آفات مکفی نیست، ولی چون عقیده داریم برای اثربخش بودن این اقدام باید در زمان مناسب پیشگیری‌های لازم انجام شود، لذا مبارزه با آفات را معطل اعتبار نکرده‌ایم، هر چند باید توجه داشت در اسرع وقت این منابع باید به خوبی تامین شود.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: 18 هزار و 300 کیلومتر از مرزهای اراضی ملی با زمین‌های کشاورزی مرزدار شده‌اند تا زمینه بروز تعدی به اراضی ملی به صورت عمد یا سهو مسدود شود و در صورت مشاهده با توجه به جرم بودن این مسئله برخورد قانونی با متخلفان انجام می‌شود.

منصور با بیان اینکه حتی قطع درخت و کندن بوته در اراضی ملی جرم است، خاطرنشان کرد: با توجه به آمار 10 ساله اخیر، 300 هزار پرونده در خصوص ورود و تصرف اراضی ملی تشکیل شده است که در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال 92 کاهش بیش از 40 هزار پرونده را در این خصوص داشتیم و این رقم در شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز روند کاهشی خوبی داشته است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *