مراتع، سرمایه های ملی در آتش سهل انگاری

Atashsoozi_Park_melli_harighمراتع یکی از با ارزشمندترین سرمایه های ملی و بستر حیات محسوب می شوند که در آتش سهل انگاری می سوزند و سرخی آتش، رنگ سبز و شاداب این عرصه ها را تیره و سیاه می کند.
به گزارش پایگاه خبری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)؛ در شرایط کنونی که منابع آبی رو به کاهش است و پدیده خشکسالی گسترش می یابد، عرصه های طبیعی به عنوان سرمایه با ارزش مظهر آرامش، حیات و عامل مهم جلوگیری از فرسایش خاک و غنی کردن آن محسوب می شوند.
استفاده های غیراصولی، تبدیل و تغییر کاربری اراضی جنگلی و مرتعی برای عمران و مسکن، آفات و بیماری ها، تصرفات غیرمجاز و زمین خواری، افزایش جمعیت و آتش سوزی در مراتع موجب می شود درختان و بوته هایی که به سختی پا گرفته اند و باعث استمرار و تداوم زندگی هستند و فواید بی شماری برای بشریت دارند، به راحتی به تلی از خاکستر و زمین های لخت و بی حاصل تبدیل شوند.
آتش سوزی عمدی و غیر عمدی مراتع یکی از مهمترین عوامل نابودی این سرمایه ملی است و در حال حاضر مهم ترین تهدید در زمینه حفاظت از منابع طبیعی، بروز آتش سوزی در مراتع به ویژه در فصول گرم سال است.
رییس منابع طبیعی و آبخیزداری خمین وسعت عرصه های طبیعی این شهرستان را 169 هزار هکتار ذکر کرد و گفت: 17درصد از مراتع شهرستان خمین به وسعت 24 هزار و 500 هکتار مراتع غنی و 50 هزار هکتار مراتع متوسط و بقیه مراتع فقیر هستند.
احمدرضا اسدی افزود: از نیمه خرداد امسال تا کنون 20 مورد آتش سوزی در مراتع متوسط شهرستان خمین روی داده است.
وی اظهارکرد: مراتع این شهرستان به دلیل سهل انگاری دامداران، بهره برداران منابع طبیعی، کشاورزان و باغداران در سوزاندن علف های هرز و گاه بی احتیاطی افراد گردشگر در آتش سوخته است.
رییس منابع طبیعی و آبخیزداری خمین اضافه کرد: علل اصلی بروز آتش سوزی در عرصه های طبیعی شهرستان عوامل انسانی گزارش شده که خسارت آن افزون بر شش میلیارد و 213 میلیون ریال برآورد شده است.
اسدی توضیح داد:درآمد و اقتصاد سه هزار و 107 خانوار در شهرستان خمین وابسته به منابع طبیعی است و روی دادن این آتـش سوزی ها اقتصاد این خانوارها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد .
بخشدار مرکزی خمین نیز گفت: علت اصلی آتش سوزی های مراتع و مزارع کشاورزی این شهرستان غیر عمدی و از روی سهل انگاری گزارش شده است .
صادق نجاری افزود: بیشتر آتش سوزی در بخش مرکزی در مکانهای تفریحی و تفرجگاههای این بخش روی می دهد که دلیل آن بی احتیاطی مسافران، رهگذران و ساکنان محلی در افروختن آتش است.
وی بیان کرد: چوپانان و بهره برداران گیاه مرتعی کتیرا نیز از روی بی احتیاطی در مراتع آتش روشن می کنند و بدون اینکه از خاموش شدن آن اطمینان داشته باشند آن محل را ترک می کنند و با وزش باد و گرما مراتع طعمه آتش می شود.
نجاری آتش سوزی مراتع را خسارت به ثروت ملی دانست و ادامه داد: فرهنگ حفاظت از مراتع باید نهادینه شود و مردم توجیه شوند که این ثروت ملی متعلق به آنها است و در صورت آسیب، خودشان متضرر خواهند شد.
مسوول ایستگاه آتش نشانی خمین نیز گفت: هشت مورد آتش سوزی گسترده در مراتع این شهرستان در تابستان امسال توسط تیم عملیاتی و امداد و نجات این ایستگاه مهار شد.
مهدی کمانی افزود: 83 مورد آتش سوزی نیز در مزارع کشاورزی و باغ های این شهرستان روی داد که با سرعت عمل نیروهای عملیاتی مهار و از سرایت به مزارع ، باغ ها و مراتع دیگر جلوگیری شد.
وی،علت بروز بیشتر آتش سوزی ها را عامل انسانی و بر اثر سهل انگاری اعلام کردو گفت : عامل انسانی می­تواند در حفاظت و جلوگیری از آتش سوزی مراتع و جنگلها نقش مهمی ایفا کند.
کمانی افزود: فرهنگ سازی از طریق رسانه های جمعی و نیز برگزاری کارگاه­های آموزشی با هدف اطفاء حریق می­تواند در این راستا بسیار کارساز باشد.
شهرستان خمین، جنوبی ترین شهرستان استان مرکزی محسوب می شود و از شمال به اراک و سربند، از شرق به محلات، از جنوب به گلپایگان واقع در استان اصفهان و از غرب به الیگودرز لرستان محدود می شود و دارای دو هزار و 267 کیلومتر مربع وسعت است.
شهرستان خمین با 110 هزار نفر جمعیت دارای یک شهر دو بخش و هفت دهستان به مرکزیت شهر خمین است و فاصله آن تا اراک – مرکز استان مرکزی- 65 کیلومتر است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *